S deťmi na home office?
8 apríla, 2020
S deťmi do obchodu – bez rúška a s poriadnou dávkou „vzrúška“
25 mája, 2020

Homeschooling? Dbajte na spánkový režim svojich detí

Doby, kedy sa ľudia chválili tým, že denne spia len štyri hodiny, a aj tak skvelo fungujú, sú dávno preč. Pri spánku sa v mozgu ukladajú všetky dojmy a informácie nazbierané v priebehu dňa a mozog sa pri ňom dostáva do fáze úplnej relaxácie. Ako rastieme, potreba spánku klesá, ale nie tak rýchle, ako ste si možno mysleli.

Teraz, keď deti nechodia do školy a učia sa doma, je ich spánkový režim obzvlášť dôležitý. A nielen pre ne samé. Bolo niekoľkokrát vedecky overené, že dospelí, ktorí spia denne minimálne osem hodín, sú zdravší, rozumnejší a výkonnejší. A ako sú na tom deti?

Koľko je tak akurát?
…………….

Asi by vás nenapadlo počítať u svojich detí hodiny, kedy spia, nasledujúce čísla vás tak možno prekvapia. Predškôlkové a škôlkové deti potrebujú spať až štrnásť hodín denne. S tým, že by spali málo, problémy nemajú a v pokoji si po obede schrupnú aj tri hodiny. Problémy nastávajú u detí školou povinných a čerstvých puberťákov. Mávajú za deň toľko vnemov, že často chodia spať neskoro a ráno sa im nechce z postele a prvé hodiny v škole driemu. A koľko že by mali spať hodín? Deti od šiestich do dvanástich rokov by mali ideálne naspať deväť až dvanásť hodín denne, dospievajúci potom osem až desať hodín.

Spánková deprivácia

…………….

Americká asociácia pre spánkovú medicínu vykonala v Grécku prieskum na 177 000 deťoch  a závery sú veľmi prekvapivé. Zistilo sa totiž, že celých 40 percent školákov spí menej, než by malo. A dôsledky sú alarmujúce. Spánková deprivácia u detí zhoršuje pozornosť, vyvoláva problémy v chovaní a vedie k obezite alebo depresiám. Jednoducho povedané, keď si organizmus v spánku neodpočinie tak, ako potrebuje, doháňa energiu inde – v permanentnej chuti na sladké, v preferovaní sedavých činností pred pohybom a k roztržitosti. Málo vyspané deti môžu byť tiež agresívnejšie, náladové a nepozorné.

Poruchy spánku sa týkajú i detí

…………….

I keď je väčšinou nevyspatie v škole dôsledkom neskorého líhania do postele, podľa neurológa Viléma Nováka z Centra pre poruchy spánku a bdenia z Fakultnej nemocnice v Ostrave sa aspoň s prechodnou poruchou spánku stretne v detstve 25 percent z nás. Najčastejšie sa jedná o psychicky podmienené poruchy zaspávania u dojčiat a batoliat, pokiaľ sú napríklad zvyknuté zaspávať maminke v náručí, a keď odíde, už nezaspia. Detský spánok môžu narušiť tiež nočné strachy, non-REM parasomnie (námesačnosť) alebo apnoe (chrápanie a s ním spojené zástavy dýchania v spánku) a u teeneagerov býva niekedy na vine nepravidelný režim líhania si spôsobený modernými technológiami.

Rituály, ktoré pomôžu k lepšiemu (a dlhšiemu) spánku

…………….

Zaspávacie rituály sú dôležité, či už máte pár týždňov, alebo „násť“. Akonáhle si ich zažijete, mozog sa pri nich okamžite prepne do spánkového režimu.

  1. Ukladajte dieťa do postieľky vždy v rovnakú hodinu. Je jedno, či je všedný deň, alebo víkend, akonáhle si mozog navykne na čas zaspávania, bude ho vyžadovať. Cez víkendy dovoľte deťom spať maximálne o dve hodiny dlhšie než v pracovné dni. Inak režim rozhodíte.
  2. Preč s elektronikou. Posteľ má byť miesto, kde telo odpočíva, a na toto územie nepatria žiadne digitálne hry, mobily alebo počítače. Rovnako tak v televízii by pred spaním malo bežať len niečo milého – strašidelné rozprávky, akčné filmy alebo drámy to rozhodne nie sú.
  3. Pred spaním si hlava žiada pokoj. Zvlášť v puberte by sa za dodržovanie tejto rady mohlo platiť zlatom, ale je dôležité, aby sme chodili do postele s hlavou nezaťaženou hádkami a riešením krízových situácií. Rozčúlenosť, stres a hnev spánku neprospejú.
  4. Buďte s nimi. Keď je dieťa naozaj malinké, pomôže škrabkanie na chrbátiku alebo pohladkanie po tvári, neskôr čítanie rozprávky a v dobe pred pubertou to môže byť len pár minúť príjemného rozprávania o tom, aký bol deň.
  5. Pustite dovnútra vzduch. Dobrému štartu do nového dňa môže pomôcť i láskyplné prebudenie. Svoje deti choďte budiť osobne. Pohladením po tvári, poškrabkaním na chrbte alebo pritúlením sa v posteli. Je potom väčšia šanca, že z postele vyskočia pravou nohou.

Pokiaľ máte pocit, že i napriek tomu, že vaše dieťa si líha do postele včas, je cez deň unavené alebo sa v noci neustále budí, skúste sa o tom pobaviť so svojim pediatrom. Ten zváži návštevu niektorého zo slovenských spánkových laboratórií

Text: Petra Matějková Foto: Getty Images

Iva
Iva

Comments are closed.