Sloboda učenia – škola bez pravidiel alebo nádej pre systém vzdelávania?
2 septembra, 2021
Správaj sa slušne! Alebo etiketa pre najmenších
14 októbra, 2021

Existujú rodičia, ktorí svojim ratolestiam nakúpia pred začiatkom školského roku všetko potrebné. Od perfektne padnúcich prezuviek po kufríky na výtvarku, od zaplatených obedov po krúžky a školné. A potom som tu ja.

Niektoré matky sa v septembrovej halde úloh vyžívajú, aby sa potom mohli navzájom ľutovať, ako toho majú moc, alebo sa pobúchať po ramenách, ako to skvele zvládajú. Ja nezvládam nič. Nepotrebujem pochváliť a nechcem poľutovať. Chcem si ísť čítať.

Že prehliadať na upokojenie instagram nie je dobrý nápad, mi dôjde vzápätí. Zízam na príspevok známej, je na ňom ich dcérka a krasopisne vedený rodinný prázdninový denník z Berlína s vlepenými fotografiami. Nasleduje výpočet septembrových úloh. Upokojím sa pri bližšom pohľade na denníček. „Boli sme“ s tvrdým y. Takže zas tak perfektné to nebude. Idem skontrolovať papuče.

PAPUČE NEBUDÚ

…………..

Deti z nich „prekvapivo“ vyrástli. Pri predstave, že sa pôjdem 2.9. postaviť do rady, čo sa tiahne cez dva bloky pred obchodom s neďalekou detskou obuvou, sa mi urobí zle. Staršej dcére natlačím obnosené sandálky z leta, sú jej dobré. Evidentne už majú za sebou nejedno outdoorové dobrodružstvo, ale nová rola prezuviek im určite prospeje. S otieraním podrážok sa nenamáham. Mladšia dcéra nechce o tri čísla väčšie papučky po sestre, „trochu“ sa vyzúvajú. „Ako moc ťa tlačia tie staré?“ „Moc.“ Zvažujem možnosť vystrihnúť otvor na palec.

Keď v predvečer prvého školského dňa vysypávam v predsieni dva mesiace zakonzervovanú aktovku, zatuchnutá vôňa mandarínok mi pripomenie Vianoce. Zvyšok desiaty nedokážem identifikovať, navyše prerástol krabičkou, takže spoločne letí do koša. Premeny prírody sú fascinujúce. Zajtra nás čaká emočne náročný odchod do štátnych vzdelávacích ústavov a poobede kvalifikačný zápis na atletiku. Hlási sa 159 detí, berú 30 a my máme radšej k registrácii doraziť o hodinu skôr.

RIEŠENIE PRÍDE SAMO

…………..

Ráno v triede 2. A počúvam pri rannom testovaní žiakov na covid-19 pani učiteľku a výpočet prázdnin, formulárov a rodičovských dovoleniek. Vnímať som prestala pred piatimi minútami, že ku mne v digitálnej dobe potrebné informácie nejak dorazia a veci budem proste riešiť za pochodu, o tom nepochybujem. Škôlka, kam mám odviesť mladšiu dcéru, zatvára o 20 minút. Chce sa mi spať. Dopoludnia musím ešte nakúpiť obaly, pravítka, švihadlo a potreby na výtvarku, zoznam má asi dvadsať položiek. Spriatelenej matke blikne na telefóne správa, že medzi trinástou a sedemnástou hodinou sa má dostaviť do hudobnej na schôdzku s učiteľkou. O tretej je ale atletika a o šiestej má navyše očkovanie proti covidu. Navrhujem, že po obede vyzdvihnem všetky deti  zoberiem ich k nám, ak mi cestou kúpi desať rožkov na večeru. Cítim sa ako superžena. Deti v priebehu sekúnd po príchode k nám domov demolujú byt a ja dopisujem článok.

KOTÚĽ S VÝSKOKOM

…………..

Zvoní kamarátka a podáva mi cumlík najmladšieho dievčatka, plyšáka a peračník (?!), čo sme po ceste domov vytratili. Vždy som chcela tri deti, ale päť evidentne nedávam. O pol tretej vyrazíme na atletický okruh. Vyzerá to tam ako na protivládnej demonštrácii. Premýšľam, či je horší strach z otvorených priestranstiev, alebo fóbia z davu ľudí. Dievčatko v tokijskom olympijskom drese predvádza ukážkový kotúľ s výskokom, na bežeckú dráhu nastupujú miniatúrni Zátopkovia. Agilní oteckovia na poslednú chvíľu koučujú budúce atletické nádeje v technike skoku do diaľky. Zaujímalo by ma, či má moje dieťa zvyknuté lietať na chalupe po rínku a skákať tak akurát cez pne nejakú motorickú poruchu. Mám chuť na becherovku.

NETFLIX, DRINK A PRVÁ LÍNIA

…………..

Na zajtra hlási kalendár súbeh logopédie pre obe moje deti, k tomu zápis do hudobnej pre mladšiu a karate pre tú staršiu. Samozrejme, na rôznych miestach. Chcem sa vypariť. Volím angličtinu v rámci škôlky, tam aspoň nebudem musieť nikoho vodiť. Moje deti budú šušľať do maturity a zaostávať za svojimi motivovanými vrstovníkmi s nadupanými diármi. Alebo tiež nie. Dávam si becherovku (druhú) a zapínam Netflix. Chcela by som všetkým hrdinkám v prvej línii poradiť, ako si čo najlepšie zorganizovať poprázdninový nástup do školy. Ale netuším ako. Cítim len, že to bude nejak súvisieť s efektívnym zvládnutím času a multitaskingom. Asi.

Text: Linda Vomáčková Foto: Getty Images

Iva
Iva

Comments are closed.