Ako nebyť mamataxi (aspoň niekedy)
17 júna, 2022

Ak nastupuje do prvej triedy vaša prvorodená ratolesť, môžete mať z celého tohto procesu trochu obavy. Je vaše dieťa pripravené? Je dostatočne emočne zrelé? Zvláda to, čo sa tvrdí, že by zvládať malo? Máme pre vás návod, ako to čo najviac uľahčiť vám aj vašim ratolestiam.

Minulý rok nastúpilo do prvej triedy viac ako 65 tisíc detí, v nasledujúcom školskom roku sa dá očakávať obdobné číslo. Viac než šesťdesiat tisíc rodín tak možno práve prechádza stresujúcim predzápisovým obdobím. Pokiaľ medzi ne patríte aj vy, v prvom rade budete riešiť, či je vaše dieťa pre školskú dochádzku dostatočne zrelé. Vydrží sa sústredene venovať jednej činnosti? Pozná farby? Tvary? Vie hodiť loptu? Nakresliť postavu? Zaviazať si šnúrky? Nakrájať mäso v školskej jedálni? Neskrátime mu zbytočne detstvo, keď mu nezariadime odklad školskej dochádzky? Hlavou vám bude víriť mnoho otázok, s niektorými si musíte poradiť sami, na iné je možné pomerne ľahko nájsť odpoveď s pomocou jednoduchého „check listu“ školskej zrelosti. Školská zrelosť alebo inak schopnosť zapojiť sa do výuky má tri úrovne – biologickú, kognitívnu a sociálnu.

  • Biologická zrelosť – nespozná sa len podľa toho, ako je dieťa vysoké a koľko váži, ale ide aj o jeho odolnosť voči únave, fyzickej záťaži a chorobám. Ak je vaša ratolesť naozaj často chorá, možno bude na mieste odklad povinnej školskej dochádzky zvážiť.
  • Kognitívna zrelosť – hovoríme o nej v prípade, že dieťa dokáže spoznávať farby, tvary a vizuálne podobné znaky, pomenuje rozdiely a podobnosti, dokáže si veci zapamätať a z pamäti vyvolať, hovorí vo vetách a vyjadruje sa súvisle a zrozumiteľne. Nie ste si istí, čo všetko vaše dieťa vie alebo nevie? Kognitívnu zrelosť riešia mimo iného aj logopédi, takže ak k niektorému dochádzate, nebojte sa ho opýtať.
  • Sociálna a emočná zrelosť – tú spoznáte podľa toho, ako je dieťa samostatné: vie sa prezliecť, umyť a najesť, zájsť si na toaletu, nachystať školské pomôcky. Dokáže vaše dieťa interagovať so spolužiakmi a učiteľmi? Vie pracovať v skupine vrstovníkov a spĺňa pokyny učiteľa? Zamerajte sa aj na to, ako reaguje na prípadný neúspech, či ho zdrví, demotivuje, alebo posúva ďalej.

Ak sa vám z vyššie uvedeného zatočila hlava, hlavne neprepadajte panike. Nie všetko musí vaše dieťa spĺňať na sto percent, a aj tak do školy patrí. Deti v predškolskom veku často robia skokové pokroky, a keďže sú zápisy začiatkom apríla, vášmu prváčikovi ostávajú ešte štyri mesiace, kým skutočne zasadne do lavíc. V dnešnej dobe sú školy spravidla nachystané na to, že do prvej triedy nastúpia deti s rôzne posunutou štartovacou čiarou. S Kvídom a bystrými hrami pre malých objaviteľov navyše môžete doma aj na cestách trénovať a hravou formou znalosti doplniť.

Neporovnávajte!

…………..

Aj keď toto múdro hovoria pediatri rodičom prakticky od narodenia ich detí, nejakému tomu zrovnávaniu občas podľahne každý. A že susedova Alenka pozná všetky písmenká abecedy ešte pred zápisom, a váš Tonko stále najradšej hĺbi tunely na pieskovisku? Nevešajte hlavu, s praktickou znalosťou fyzikálnych zákonov sa určite nestratí. Rozhodne sa nemusíte snažiť do svojich detí na silu naliať nejaké školské znalosti a zručnosti ešte pred školskou dochádzkou. Kvôli tomu, aby sa naučili čítať, písať a počítať, deti do školy nastupujú. Nič z toho ovládať nemusí. Skúste využiť spoločný čas ešte nezaťažený školskými povinnosťami na sto percent. Iba tak si čítajte, prechádzajte sa, jazdite na bicykli, choďte na ihrisko. Rozvoj motoriky prospieva kognitívnym schopnostiam omnoho viac než memorovanie abecedy!

Kam patríme?

…………..

Okrem školskej zrelosti dieťaťa budete možno riešiť aj to, do akej školy patríte. Hovorí sa tomu spádovosť škôl a ide o to, že do jednej školy chodia deti z jej okolia. Obzvlášť vo väčších mestách sa môžete stretnúť s tzv. spádovou turistikou, kedy rodičia sebe aj svojim deťom prehlasujú trvalé bydliská do blízkosti vysnenej školy. Ak je ale presun bydliska len na oko, môžete neskôr ľutovať pri každodennom dochádzaní. Nespornou výhodou spádových škôl je tiež fakt, že dieťa chodí do triedy s deťmi, ktoré bývajú v okolí, a kamaráti tak môžu tráviť čas aj poobede vonku bez toho, aby museli ísť cez polovicu mesta. A čo sa týka povesti škôl, aj na priemernej škole môžete naraziť na skvelú pani učiteľku, ktorá deťom školu neznechutí, a naopak.

Dajte najavo, že je to veľká vec

…………..

Zápis je na väčšine škôl viac menej administratívny úkon, kam ani nie je potrebné budúceho prváčika brať so sebou, takže dieťa nemusíte drviť, aby rozoznalo hoboj od klarinetu, pretože „čo by na to pri zápise povedali a ešte aby nám neodporučili odklad“. Pokiaľ o prípadnom odklade uvažujete, môžete sa včas poradiť s učiteľkami v škôlke, ktoré s vašim dieťaťom trávia dosť času vo „vzdelávacom“ móde, a ak to bude potrebné, obrátiť sa na pedagogicko-psychologickú poradňu.

Ak sa vaše dieťa javí ako zrelé pre školskú dochádzku, k zápisu vyrazte. Neuvažujte o odklade kvôli tomu, že potomkovi nechcete krátiť detstvo. Takým krokom by ste potenciálnemu prváčikovi urobili skôr medvediu službu. Deti okolo šiesteho roku túžia po poznaní a do školy sa tešia. Toto tešenie môžete podporiť aj malou oslavou zápisu – choďte do papiernictva, kúpte dieťaťu kufrík na výtvarku a nechajte ho vybrať pastelky, vodové farby a napríklad aj obrus na lavicu. A majiteľa nového kufríka potom zoberte do cukrárne, kde si na zápis ešte pripijete malinovkou!

Text: Jitka Esserová Foto: Getty Images

Iva
Iva

Comments are closed.