Šatka, krosná, alebo vlastné nožičky? Ako s ratolesťami na pešie výlety
21 júla, 2020
Testovanie Kvídových hier
15 októbra, 2020

Choroba alebo nechuť ísť do školy? Ako odhaliť malého simulanta

Do prvej triedy sa väčšina detí teší, ale akonáhle sú v školskom režime ako ryba vo vode a nakopia sa povinnosti, občas preváži chuť zostať radšej doma s knižkou, tabletom alebo televíziou. A čo si budeme rozprávať, choroba, i keď vymyslená, je spoľahlivá cesta, ako to dosiahnuť. Ako malých simulantov bezpečne odhalíte?

Možno si ešte sami spomeniete na svoje zaručené finty, ako maminku presvedčiť, že na vás niečo lezie. „Keď sa mi nechcelo ísť do školy, stačilo strčiť teplomer do teplého čaju a mama ma nechala doma. Dnes majú deti s dotykovými teplomermi smolu,“ hovorí tridsaťpäťročná Martina z Benešova.

Na druhú stranu je ale tiež možné, že si deti naozaj nevymýšľajú a za dlhšie trvajúcimi zdravotnými problémami stojí napríklad potravinová intolerancia alebo psychosomatické problémy. „Moja osemročná dcéra sa sťažovala na urputné bolesti brucha. Myslela som si, že simuluje, ani návšteva lekára žiadny problém neobjavila. Po niekoľkých mesiacoch som zistila, že sa v triede objavila šikana a dcéra na ňu reagovala takto,“ rozpráva Martina.

Poznať, či dieťa simuluje alebo nie, je niekedy celkom výkon, ale existuje pár zaručených tipov, ktoré vám pomôžu v rozhodovaní, či dieťa nechať doma alebo poslať do školy.

NAČASOVANIE CHOROBY

…………….

Záhadné detské choroby sa najčastejšie objavia v nedeľu večer alebo v pondelok ráno. Samozrejme, môže to byť náhoda, ale v dobe polročných písomiek, testov alebo skúšania je prinajmenšom podozrivá. Pokiaľ sa stav s nedeľnou bolesťou hlavy opakuje pravidelne, je na mieste ostražitosť.

DÔLEŽITÉ DETAILY

………….

Kašeľ, nádcha, bolesť v krku… Deti dokážu niekedy zahrať skvelé divadlo, ktoré vás má presvedčiť o tom, že sú choré. Lenže sa často zamerajú iba na hlavné symptómy a zabudnú na detaily. Pritom každá choroba so sebou nesie i sprievodné znaky, ako je nechuť k jedlu, malátnosť niekedy hraničiace s apatickosťou. Pokiaľ si dieťa sťažuje na bolesť v krku alebo demonštratívne kašle, ale inak sa javí zdravé, nie je dôvod ho nechávať doma.

BOLESTI BRUCHA

…………………..

Sami možno občas bojujete s bolesťou brucha z nervozity. Menšie deti často nedokážu rozlíšiť nervozitu od skutočného problému, a tak sa môže stať, že si budú na brucho sťažovať, i keď ich v skutočnosti nebolí. Skôr než vyplašene pobežíte k lekárovi, skúste malú fintu s odvedením pozornosti – ponúknite potomkovi jeho obľúbenú pochúťku alebo zábavu. Keď sa na ňu vrhne a po chvíli na bolesť zabudne, pravdepodobne sa nejedná o nič vážneho a do školy ho môžete s pokojným svedomím poslať. Zradné však môžu byť dlhodobejšie alebo naopak nárazové bolesti. Nemusí sa za nimi skrývať iba nechuť ísť do školy alebo strach z agresora v kolektíve, ale môžu indikovať potravinové alergie alebo chronické ochorenia čriev.

BEZ POČÍTAČA A TELEVÍZIE

………………

Spoľahlivou cestou, ako odlíšiť simulanta od skutočne chorého dieťaťa, je zákaz televízie a povinné ležanie v posteli. Pre dieťa, ktorému nie je zle, je predstava dňa stráveného v posteli bez akejkoľvek zábavy tak odporná, že sa často zázračne uzdraví.

Text: Petra Matějková Foto: Getty Images

Iva
Iva

Comments are closed.