Mami, ja už si to nepamätám… Ako trénovať detskú pamäť?
18 marca, 2020
Demo hry s kartičkami
31 marca, 2020

Čo robiť s deťmi v karanténe?

Máme tipy pre najmenších i školákov!

Nikto presne nevieme, ako dlho budú deti doma zo škôl a škôlok. Dobre ale vieme, že najväčší malér je, keď sa deti nudia. Máme pre vás niekoľko tipov, ako deti zabaviť na čo najdlhšie a ideálne s rekvizitami, ktoré máme všetci doma. A pretože e-shopy stále fungujú, predpokladáme, že kartónových krabíc bude v domácnostiach dosť.

BATOĽATÁ

…………….

FAZUĽOVÝ KÚPEĽ

Batoľatá zbožňujú hry s materiálmi ako je voda alebo piesok. Ale čo doma? Vyskúšajte fazule! Nasypte ich do väčšej krabice alebo boxu, pridajte najrôznejšie odmerky, plastové hrnčeky a kalíšky, aby si dieťa mohlo materiál presypávať a je to. Touto hrou deti krásne rozvíjajú jemnú motoriku. Tip: V obchode nájdete rôzne farby fazúľ. Upratovanie vám uľahčí, keď kúpite farbu, ktorú bude dobre vidieť na koberci. Na koberci sa tiež fazule nezakotúľajú tak ďaleko ako na podlahe. A pokiaľ chcete urobiť deťom prekvapenie, nasypte im fazule do vane, nech sa v nich vykúpu, alebo ňou naplňte malé balóniky a urobíte veľkú radosť i zábavu.

NAFUKOVACIE BALÓNIKY

Všetky deti sú ako u vytrženia, keď vidia nafukovacie balóniky. Samozrejme nesmú byť nafúknuté héliom, inak by utiekli ku stropu. Ľahučké balóniky deťom utekajú pod rukami a batoľatá to milujú, naháňajú ich po byte, hádžu do vzduchu. Pokiaľ prežijete vŕzgavý zvuk gumy a občasné prasknutie balóna, môžete upútať drobčekovu pozornosť aj na niekoľko hodín. Môžete s nimi urobiť i závody, kedy budú dávať balóny do vyznačenej bránky.

POHYBOVÉ AKTIVITY

Pre vývoj každého batoľaťa je nevyhnutný pohyb. Naviac sa pri ňom deti krásne unavia a potom lepšie spia😉. Aj v karanténe môžete ísť na zdravotnú prechádzku, pokiaľ sa nebudete zhlukovať v skupinkách a zakryjete si ústa a nos. Ale hýbať sa dá i doma. Na youtube nájdete nekonečno videí, zadajte do vyhľadávača „toddler workout“ a vyberte, ktoré sa vám páčia najviac. No, a keď budete poctivo cvičiť spolu, zostanete pekne vo forme i vy 😊.

PREDŠKOLÁCI

…………….

ZÁVODNÁ DRÁHA

Máte doma autíčka a väčšie kartónové krabice? Krabice rozložte a nechajte deti, aby kartón pokreslili autodráhou. Tým mladším môžete obrysy dráhy nakresliť vy a deti budú samé vyfarbovať. Nezabudnite na cesty s križovatkami a kruhovými objazdami, parkoviská, benzínky… Čím viac prvkov, tým dlhšie sa deti vyhrajú. Dbajte na to, aby deti k maľovaniu používali nezávadné kreatívne potreby. Odporúčame napríklad tie od značky Crayola, ktoré sú naviac 100% umývateľné a dajú sa oprať z oblečenia. Z kartónových krabíc si môžu deti vyrobiť a pokresliť vlastné veľké autíčko a skúšať si v ňom závody po byte.

PEVNOSŤ

Poznáte nejaké dieťa, ktoré by nemalo rado schovávačky a pevnosti? My nie 😊. Pritom stačí prehodiť väčšiu plachtu cez jedálenský stôl alebo deku cez operadlá stoličiek a je to. Deti si potom domček vylepšia napríklad vankúšmi alebo „nábytkom“ z krabíc a samozrejme hračkami. Pevnosť naviac pomôže odvrátiť prípadnú ponorkovú chorobu v rodine a v kritických chvíľach sa do nej môžete schovať i vy sami 😊.

DOMÁCI TELOCVIK

Deti sa potrebujú hýbať. Pokiaľ máte vonkajší priestor a kriedy, nie je nič jednoduchšie, než nakresliť na zem panáka na skákanie. Pokiaľ  túto možnosť nemáte, môžete panáka vyrobiť i vy byt pomocou papierovej lepiacej pásky alebo washi pások. Pre domáci „telocvik“ sa skvele hodí tiež švihadlo, hádzanie kruhov na kolík (alebo na stojan na kuchynské utierky?) alebo kolky z plastových fliaš – tie môžete podľa potreby čiastočne naplniť pieskom alebo ryžou, tak aby neležali všade okolo, ale aby ich balónik dokázal zhodiť.

ZÁHADNÁ KRABIČKA

Deti majú radi prekvapenia. Skúste deťom schovať do krabice pár predmetov i malých hudobných nástrojov a postupne im hovorte, čo majú nájsť. Oni budú hľadať predmety iba podľa hmatu či sluchu v krabici s vekom alebo v látkovom vrecku a rozvíjať si tak zmyslové vnímanie. Môžete si to vyskúšať i vy 😊.

MLADŠÍ ŠKOLÁCI

…………….

KRABICOVÉ DIVADLO

Stredne veľké kartónové krabice sú skvelým materiálom pre výrobu domáceho divadla. Pomôžte deťom vyrezať otvor v prednej strane, prípadne vystrihnúť postavičky z tvrdého papiera. Pomaľovať scénu a postavy a nalepiť ich na špajdle už zvládnu samy. Zabavia sa nielen výrobou, ale potom i nacvičovaním hier, vy už potom len trpezlivo sledujte vystúpenie 😊.

NÁZORNÁ VÝUKA

Deti majú rady, keď ich zapojíte do domácich práce. Teda len do určitého veku, tak to využite. Keď sú teraz školy zatvorené, môžete s deťmi pri varení obeda zopakovať bod varu a zmeny skupenstva vody alebo prevody váhových jednotiek. Látku vďaka názorným príkladom ďaleko lepšie pochopia a zapamätajú si ju. A keď pri tom pochytia i nejaký ten recept, tým lepšie! Alebo skúste nechať naklíčiť šošovicu, deti budú každý deň sledovať ako klíček rastie a potom si môžu ozdobiť chleba super zdravou dobrotou.

POHĽADNICE PRE KAMARÁTOV

Asi najťažšie na karanténe je pre deti to, že sa nemôžu stretávať so svojimi kamarátmi. Môžu im ale nemaľovať veselé pohľadnice! Stačí rozstrihnúť papier veľkosti A4 na štyri diely a na každý diel namaľovať obrázok pre jedného kamaráta. Deti, ktoré už vedia písať, môžu napísať list. Potom už ho len vopchať do obálka a keď budete mať cestu na niektorú z povolených prechádzok, hoďte list do schránky. Len pohľadnice radšej nevyrábajte, ak má dieťa nádchu alebo kašeľ, nech ich nepošlete ďalej aj s obrázkom.

Niektoré z uvedených aktivít sa hodia i pre iné vekové skupiny, nebojte sa improvizovať a nuda si vás nenájde! Držíme vám palce, že zvládnete v priebehu týždňa rolu učiteľov, vedúcich školských jedální, školských psychológov, i učiteľov telocviku a hudobnej výchovy 😊.

A nezabudnite, pokiaľ vyčerpáte svoje nápady, ako deti zabaviť, tak Albi má e-shop so zásobárňou hier, vzdelávacích pomôcok a kreatívnych potrieb pre deti už od 2 rokov veku.

Buďte zdraví, majte sa radi a užite si to spolu 😊

 

 

Iva
Iva

Comments are closed.