S deťmi do obchodu – bez rúška a s poriadnou dávkou „vzrúška“
25 mája, 2020
Šatka, krosná, alebo vlastné nožičky? Ako s ratolesťami na pešie výlety
21 júla, 2020

Už tam budeme? Ako zabaviť deti na cestách

V časoch nášho detstva sa jazdilo do Chorvátska cez noc s perinou na zadnom sedadle, kde sme sa s bratom ľubovoľne premiestňovali. Dodnes si pamätám, ako sa nám otec vyhrážal, že nás vysadí, keď naše bitky dosiahli takej intenzity, že sme mu skoro padali na volant. Nie je divu, že zabaviť na cestách dnešné deti nemilosrdne pripútané do bezpečnostných autosedačiek je občas nadľudský výkon.

Všetci, ktorí majú skúsenosť s cestovaním s deťmi, to poznajú. Potom, čo napcháte do auta posledné tašky, zapnete všetkých do sedačiek a vyjdete na diaľnicu, prípadne s jazykom na veste dobiehate rozbiehajúci sa vlak, sa niekomu chce cikať. Do piatich minút potom nasleduje otázka „Kedy už tam budeme?“, ktorá sa v niekoľkominútových intervaloch opakuje až do cieľa, pričom monotónny obsah konverzácie občas preruší súrodenecká hádka alebo rev.

Medzi nami, tiež máte súkromný zoznam hlášok svojich rodičov, o ktorých ste (pravdepodobne ešte bezdetní) prisahali, že ich nikdy, ale naozaj nikdy, nebudete používať na svoje deti? Ja ho mám a väčšinu z tých viet vyslovím aj niekoľkokrát za deň. To sa týka i cestovania. Vyhodením z auta sa pravidelne vyhrážam nie len deťom, ale i manželovi, ktorého vysadeniu po ceste z večierku zabránil len srdcervúci rev dcér. Takže tak. Keď už ideme s mužom niekam sami, užívame si ten vzácny moment, kedy môžeme zamknúť prázdne auto a obaja naraz vyraziť na benzínku pre kávu.

Moc často sa nám to ale nepošťastí, takže teraz už o tom, ako na cestovanie s deťmi.

Slovný futbal, farby áut a vreckár!

…………….

Slovné hry – pokiaľ nie je vašou prvou voľbou mobil alebo tablet, neostáva než sa uchýliť k starým dobrým analógovým hrám. Medzi najobľúbenejšiu klasiku patrí „Hádaj zviera“, kedy si každý z účastníkov zvolí nejaké zviera a ostatní sa pomocou otázok snažia uhádnuť aké. Vtip je v tom, že odpovede môžu byť len áno /nie. Funguje i slovný futbal alebo počítanie áut podľa farieb. Zvýšiť náladu vám môže tiež spoločný spev. Podľa odborníkov sa pri ňom vyplavujú endorfíny a utužujú priateľské väzby – a to sa môže na ceste hodiť! Vytvorte si na YouTube alebo Spotify vlastný rodinný playlist.

Kvído radí: Keď všetky metódy zlyhajú, dajte si pauzu na kávu a zmrzlinu

Klasické hry – väčšie deti už sa môžu pustiť do hrania spoločenských hier, mnohé z nich sú dostupné vo formáte vhodnom na cesty. Pokiaľ nešoférujete a idete napríklad vlakom, pustite sa do toho s nimi, budú nadšené. Ideálne sú jednoduché a rýchle kartové alebo vedomostné hry. Pokiaľ sa to nezvrhne v hádku o pravidlá, máte vyhrané. Len pozor na padanie na zem, taká situácia vám môže za volantom pekne zavariť. Menšie deti zaručenie zabavia Vejáre plné kvízov alebo  Hádanky na cesty od chobotničky Kvído.

I dlhá cesta môže byť zábava – stačí vedieť ako na to. S Kvídom si užijete mnoho dobrodružstiev a zábavy

Nové technológie – Či už im dáte tablet, alebo požičiate mobil, o zábavu máte postarané. Hier a najrôznejších aplikácií je na trhu nespočetne, za hľadiska rodičov ide jednoznačne o najpohodlnejšie riešenie. Pokiaľ nechcete, aby deti niekoľko hodín pozerali do obrazovky, pribaľte si interaktívnu Albi ceruzku s knihami. Pokiaľ deťom obstaráte i slúchadlá, odmenou vám bude vytúžené hrobové ticho.

Vreckár – milým a praktickým pomocníkom je vreckár zavesený na sedadle tak, aby do neho dieťa samo dočiahlo. Môžete do neho dať obľúbené hračky, plyšákov, detské knihy, časopisy alebo niečo malého pod zub. Pred cestou môžete dať deťom za úlohu vreckár naplniť a získať tak pár cenných minút pre seba. Tak sláva nazdar výletu!

Text: Linda Vomáčková Foto: Getty Images

Iva
Iva

Comments are closed.