Testovanie Kvídových hier
15 októbra, 2020
Čítanie s porozumením
15 novembra, 2020

Podľa dát z prieskumov Nadačného fondu Veroniky Kašákovej, ktorá pomáha deťom z detských domovov potom, čo ich v osemnástich opustia, končí rada z nich v dlhovej pasci alebo exekúcii. A to preto, že v ústavnej výchove nemajú ako prísť do styku s reálnym fungovaním peňazí. Preto je tak dôležité s deťmi o financiách nie len hovoriť, ale hlavne im veci ukázať v praxi.

Základy mojej finančnej gramotnosti siahajú do tretej triedy, kedy som začala dochádzať na jazykovku do okresného mesta. Na týždeň som dostala 20 SK, za ktoré som si mohla kúpiť niečo dobrého. A tiež si spomínam, ako sme s bratom vždycky dostali napoly stovku, keď k nám prišli hody. Vyriešiť, ako červený papierik čo najefektívnejšie rozdeliť medzi autodráhu, retiazkový kolotoč a cukrovú vatu, predstavovalo tú najzapeklitejšiu slovnú úlohu na svete.

Vezmite ich na nákup

…………………..

Základnú hodnotu peňazí sú schopné pochopiť už i veľmi malé deti. Vezmite ich do obchodu a ukážte im, koľko čo stojí. Na nákupoch môžete perfektne potrénovať matematiku s prvákmi. Porovnávanie väčších a menších čísel majú ostatne v učebných osnovách. Na obchod sa ale v dobe karantény môžete zahrať i doma. Využite hru o nakupovaní od Kvída alebo si vytvorte supermarket spoločne s deťmi. Jednotlivé položky označte cenovkami s hodnotou napríklad do desať a dieťaťu dajte k dispozícii konkrétny rozpočet. Pomôžete mu tak pochopiť rozdielnu hodnotu mincí. Šunku za euro a päťdesiat centov môže zaplatiť tromi päťdesiatcentovkami alebo jedným eurom a jednou päťdesiatcentovkou. Uvidíte, že ich to bude baviť, a vy si môžete v pokoji odškrtnúť jednu položku z distančnej výuky.

Obchod – Hra o nakupovaní je unikátna detská hra od Kvída . Naučí deti od 4 rokov , ako hospodáriť s peniazmi .

Vreckové, alebo brigáda?

……………….

Vreckové dostáva podľa prieskumu 22% percent slovenských detí. Kedy s ním začať je individuálne, ale väčšinou sa spája s nástupom do školy. Výška vreckového sa odvíja hlavne od veku dieťaťa, individuálna je i frekvencia. Nakladanie s „vlastnými“ peniazmi je prvým dôležitým krokom k finančnej gramotnosti. Je lepšie utratiť všetko hneď za drobnosti, alebo si radšej ušetriť na niečo väčšie? Pokiaľ chcete deti podporiť v sporení, môžete sa s nim dohodnúť, že im ušetrenú čiastku na konci mesiaca zdvojnásobíte. Alebo vymyslieť vlastnú férovú dohodu.

Motivačná zložka sporenia je pre deti dôležitá nie len preto, aby si uvedomili hodnotu vecí i peňazí, ale i kvôli dobrému pocitu z vlastného vynaloženého úsilia. Tým, že automaticky nedostanú všetko, o čo poprosia, ich vychovávate k väčšej samostatnosti i sebavedomiu. Pätnásťročná dcéra našich kamarátov si takto priala vyjsť na medzinárodné skautské stretnutie mimo Európu, ktoré prebehne za dva roky. Náklady na takúto akciu sa ale vyšplhajú na niekoľko stoviek eur. S rodičmi nakoniec uzavrela dohodu, že keď si polovicu čiastky dokáže zarobiť, druhú polovicu jej zaplatia. V pätnástich ju ale len tak niekde nepríjmu, takže si dobre spočítala, že staraním sa o deti známych si na cestu zarobí presne za dva roky.

Choďte príkladom

……………………

Dospievajúcich skúste zapojiť do finančného chodu domácnosti. Tušia vaše deti, aké sú vaše rodinné mesačné náklady, koľko stojí voda a energie alebo čo je to sporenie? Ukážte im napríklad, ako a prečo sa zakladá trvalá platba, alebo ich nechajte spočítať, akú časť vášho príjmu tvoria ich krúžky. Môžete si aj spoločne skúsiť vypočítať, ako dlho na aký výdaj zarábate. Zabudnúť by ste nemali ani na negatívny dôsledok pôžičiek a zrozumiteľne deťom vysvetliť, čo je pokuta, penále alebo exekúcia. Pokiaľ si neviete rady, môže vám pomôcť niekoľko knižiek, od tých pre najmenších po odborné publikácie pre stredoškolákov. A vedeli ste, že existuje niečo ako Ekonomická olympiáda?

Peniaze nie sú všetko

……………………

Súčasťou debaty o financiách by mala byť i etiketa alebo partnerské či genderové témy. Vyráža vaša dcéra alebo syn na rande? Kto bude platiť za kino alebo za večeru? A ako máte doma rozdelené financie vy? Dávate prednosť spoločnej správe financií, alebo u vás víťazí súkromie a každý z partnerov má svoj vlastný účet? Viete niečo o problematike platovej nerovnosti? A prečo sú chudobou najviac ohrozené matky samoživiteľky alebo ženy v dôchodcovskom veku? To všetko sú otázky, ktoré budú zaujímať väčšinu tínedžerov. Odhoďte predsudky a pusťte sa s nimi do debaty. Možno sa i vy dozviete niečo zaujímavého.

Text: Linda Vomáčková  Foto: Getty Images

Iva
Iva

Comments are closed.