Správaj sa slušne! Alebo etiketa pre najmenších
14 októbra, 2021
Prečo je nuda pre deti dobrá. A nielen pre ne
3 decembra, 2021

Herečka, speváčka, maminka Aniky a Kryštofka a už niekoľko mesiacov aj ambasádorka Kvída. Helenka Krajčiová sa nenudí v osobnom ani pracovnom živote. Ako zvláda toto nasadenie a čo ju skutočne baví a napĺňa prezradila Kvídovi v rozhovore.

Na čom práve pracujete?

Práve sme dokončili nakrúcanie filmu Invalid, kde som si zahrala ženu trápiacu sa v manželstve. Ale žiadna psychologická dráma, je to čierna komédia z 90. rokov a moja Zdena sa situácii postaví aktívne. A naďalej točím seriál, ktorý sme začínali nakrúcať v lete, ale o tom zatiaľ nemôžem viac prezradiť. Ale je to veľmi odvážny a originálny scenár a svoju postavu som si zamilovala.

Je vidieť, že Vaša práca Vás skutočne baví a napĺňa. Čo na nej máte najradšej?

Keď zabudnete na čas a svoje súkromie a ponoríte sa do tvorby. S dobrým hereckým partnerom, s režisérom. Keď intenzívne cítite čo a ako chcete zahrať a baví vás to.

Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Že ma dokážu veci nadchnúť, že mám dostatok peknej roboty, že mám veľa krásnych vzťahov.

Máte dve krásne deti, ako materstvo ovplyvnilo Váš pracovný život?

Časovo je to masaker, bez detí som samozrejme stíhala nemožné, teraz sa musím v tomto zmysle krotiť a eliminovať hlavne večerné predstavenia. Takže v divadle hrám minimálne. Čo je ale teraz aj tak jedno, lebo celkovo sa hrá kvôli pandémii menej.

Váš program je veľmi nabitý, odpočívate vôbec?

Rada spím, to asi žiadnu mamu neprekvapí, že táto „činnosť“ je pre mňa drahokam. A potom som šťastná pri športe, hlavne pri tenise. Sú aj obdobia, kedy si najviac oddýchnem v práci, pretože tam sú predsa len chvíľky, ktoré mám sama pre seba. Niekedy sa aj poteším časovým sklzom, pretože čakanie je šanca na oddych pri káve s diárom v ruke a chystanie ďalších dní, upratovanie vo veciach, ktoré tlačím pred sebou.

Výchova detí je náročná, kde hľadáte potrebné rady – z kníh o materstve, od priateľov a rodiny alebo sa riadite vlastnou intuíciou?

Knihy menej, skôr tie skúsenosti od rodičov.

Čo Vás materstvo naučilo?

Že trpezlivosť ruže prináša, že vyhrá ten, kto sa nahnevá posledný. Že kapacita je väčšia, než si myslíme. Že podpora a prítomnosť je najdôležitejšia na svete.

V čom je pre vás materstvo najťažšie?

Musíte akceptovať svoje frustrácia. A tam vzniká konflikt. Chcete konať inak, ale srdce vás nepustí. Musíte vnímať dieťa. A ono má častokrát veľmi komplikované prejavy lásky, alebo prejavy potreby lásky. Stále v strehu, veľké srdce vždy k dispozícii.

Ste ambasádorkou Kvídových hier, prečo ste sa rozhodli predstaviť deťom chobotničku Kvída?

Kvídove hry sú zostavené tak, že rozvíjajú detskú tvorivosť a myslenie aj motoriku. Obsiahnu tým pádom všetko. Sú rozmanité a praktické, preto sa s nimi dá veľmi pekne pracovať. Hráme sa doma a rovnako radi vonku. Dá sa pri nich pekne odsledovať ako sa dieťa posúva, a ktorým smerom ho to ťahá. Sú súčasťou našich dní už dlhší čas a stále pekne fungujú.

Pirát, detektív, princezná, matematik, slovenčinár, zoológ, konštruktér lietadiel, nakupujúci v obchode… Na koho sa Vaše deti hrajú s Kvídom najradšej?

Kryštof rád nakupuje v obchode a Anika je najväčším fanúšikom Playstix. Vytvára svoje svety a vymýšľa k nim príbehy. Som rada, že ju vďaka Kvídovej angličtine začal baviť aj tento jazyk, pretože k tomu sme sa v škole akosi nevedeli dopracovať.

A aký je Váš sen, čo by ste v živote chceli zažiť, či dosiahnuť?

Vidieť svoje deti stále šťastné a rada by som natočila zopár dobrých filmov.

Majú Vaše deti rovnaké sny? Chcú byť ako ich mamina či tatino?

Anika chce byť mama. To beriem ako veľký kompliment. Kryštof má momentálne hasičské obdobie, ale rád sa aj tvári, že hrá na gitare, to bude asi tatinkov predobraz.

Keby ste neboli Helena Krajčiová, herečka a speváčka, čím by ste chceli byť?

Niekým, kto vytvára niečo vlastnými rukami.

Text: Ivana Šulganová  Foto: Richard Weber

Iva
Iva

Comments are closed.